• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          •     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską – wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży.

            Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

            Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki to jedno z najlepszych metod źródeł wiedzy, ponieważ rozwijają wyobraźnię oraz pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przenieść się do innego świata i przeżyć niesamowite emocje.

            W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania odbył się  29 września, jednak w naszej szkole akcja została przeprowadzona dzień wcześniej, czyli 28 września.

            W tym dniu na przerwach i lekcjach chętni uczniowie starszych klas czytali wybrane przez siebie książki, wskazując, które lubią najbardziej. Pokazali też, jak przyjemnie można spędzić czas wolny między lekcjami. Z kolei klasy młodsze mogły się pochwalić umiejętnością czytania, ponieważ uczniowie sami czytali wybrane fragmenty książek.

            Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego w przyszłym roku znowu zostanie zorganizowana 😊

            Izabela Kozioł

          • XI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

          • Z ortografią za pan brat…

            W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do wyjątkowego projektu edukacyjnego adresowanego do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w Dyktandzie Niepodległościowym to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz znajomości języka ojczystego. Dyktando to jest także szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości.

            XI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” w roku szkolnym 2023/2024 odbyło się w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII SP oraz szkoły ponadpodstawowe.

            Etap szkolny konkursu został przeprowadzany 27 września, z kolei etap wojewódzki jest przed nami, bo odbędzie się 26 października. Uczniowie szkół w całej Polsce rywalizują tylko w ramach swojego województwa.

            Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 12 uczniów, ośmioro z klas IV-VI oraz czworo z klas VII-VIII, oczywiście pod opieką pań polonistek.

            Ostatecznie do etapu wojewódzkiego z sumą co najmniej 75 punktów zakwalifikowali się: Błażej Malicki kl. V oraz Lena Dominikowska, Lena Kutna i Julia Głowacka z kl. VI, a także Adam Przytulak z kl. VII.

            20 października organizatorzy ostatecznie prześlą do szkół potwierdzenie listy zakwalifikowanych uczniów.

            Gratulujemy naszym mistrzom ortografii i czekamy na następny etap!

             

            Izabela Kozioł