Warcaby 100-polowe w Burkatowie.
Ślubowanie kl.1 i pasowanie na ucznia.
13 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. To również jedno z najważniejszych wydarzeń szkolnego życia. Ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia i uczennicy klasy pierwszej. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.
Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze, a także tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia wielkim, magicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Szkoły Jadwigę Ostrowską. Nasze pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być godnymi Polakami, dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. A dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamieniała go w prawdziwego ucznia. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali jeszcze legitymacje szkolne i upominek. Na koniec oczywiście słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej szkolnej drodze i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.18
Życzenia dla nauczycieli.
WYCIECZKA DO MOŚCISKA
W dniu 03 października przedszkolaki i uczniowie z klasy I odwiedzili gospodarstwo edukacyjne "Ostoja nad Młynówką" w Mościsku.
W ramach tygodniowego tematu " Jesień w ogrodzie" oraz edukacji przyrodniczej dzieci poznają rośliny uprawne, które mogliśmy spotkać na wycieczce. Dzieci wzięły udział w wykopkach i dzięki temu zapamiętały jak rośnie ziemniak, jak się go zbiera i to , że jest warzywem okopowym.
Innymi atrakcjami było zbieranie trawy i karmienie zwierząt, dzieci mogły karmić oraz głaskać wszystkie zwierzęta tj. króliki, świnki morskie, kozy, owce oraz świnie.
Na zakończenie odbyło się ognisko z kiełbaskami, gdzie wszyscy jedli z apetytem po ciężkiej pracy. Wszystkie przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Dziękujemy serdecznie gospodarzom .
8
Konkurs "Latawce".
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy latawiec, który zorganizowała Pani pedagog V. Jędrasiewicz i wychowawca klasy III Pani Katarzyna Wrona. Wszystkie zgłoszone latawce zostały nagrodzone, a podczas Festiwalu Latawców, który odbył się 30.09.2023 roku na boisku sportowym w Grodziszczu wyróżnione i nagrodzone ponownie.
Dzieci miały możliwość wziąć udział w wielu atrakcjach m.in: w warsztatach tworzenia latawców:)...
Zabawa była przednia;)...
Konkurs "Jesienny bukiet"
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów, Nauczycieli i Rodziców 9.10.2023
Wyjazd do teatru klas 0-3.
W dniach 4 i 6 października uczniowie z klas 0-3 obejrzeli spektakl pt. „Roszpunka” w sali widowiskowej
I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Prezentujemy Państwu fotorelację z wyjazdu.
Dzień Chłopaka w klasach 0-3.
Dzień Chłopaka to bardzo ważne wydarzenie w naszej szkole. Każda klasa obchodziła ten dzień według własnego pomysłu.
Przedszkolaki świętowały, bawiąc się i grając w gry.
W tym dniu w klasie pierwszej i drugiej dziewczynki złożyły życzenia chłopcom, wręczyły upominki.
Uczniowie klasy III uczcili Dzień Chłopaka tanecznym krokiem.
We wszystkich klasach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
3
Gminna Liga Szkół.
Kolejna odsłona międzyszkolnej rywalizacji przyniosła gorycz porazki. Mimo ambitnej postawy nasi piłkarze w kategorii klas 4-6 zajęła 5 miejsce. Szkoda zwłaszcza ostatniego zremisowanego meczu ale taki jest sport. Życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
15
Dzień Chłopaka w Multikinie.
W dniu 29 września 2023 roku uczniowie klas piątej, szóstej i ósmej świętowali Dzień Chłopca w Multikinie w Świdnicy.
Uczniowie obejrzeli wspólnie z opiekunami: Jolantą Krasoń, Violettą Jędrasiewicz, Ireną Maj i Aleksandrą Nowak film oparty na prawdziwych wydarzeniach pt." Gran Turismo". Główny bohater udowadnia, że można urzeczywistnić swoje marzenia poprzez upór i ciężką pracę. Wszystkim uczniom film bardzo się podobał ...
Spotkanie z leśnikiem.
18.09.2023 roku uczniowie klas piątej i szóstej naszej szkoły razem z nauczycielami: Jolantą Krasoń, Violettą Jędrasiewicz oraz Aleksandrą Nowak wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez p. Monikę Drozdowską- pracownika Nadleśnictwa w Świdnicy. Tematem zajęć było rozwijanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody i ekologii oraz poszerzanie wiedzy o zawodzie leśnika. Uczniowie z uwagą wysłuchali prelekcji w plenerze, chętnie odpowiadali na zadawane pytania, z zaangażowaniem brali udział w proponowanych aktywnościach, a wszystko w otoczeniu malowniczej przyrody:)...Na koniec warsztatów na wszystkich czekała miła niespodzianka- wspólne pieczenie kiełbasek.
6
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską – wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży.
Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki to jedno z najlepszych metod źródeł wiedzy, ponieważ rozwijają wyobraźnię oraz pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przenieść się do innego świata i przeżyć niesamowite emocje.
W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania odbył się 29 września, jednak w naszej szkole akcja została przeprowadzona dzień wcześniej, czyli 28 września.
W tym dniu na przerwach i lekcjach chętni uczniowie starszych klas czytali wybrane przez siebie książki, wskazując, które lubią najbardziej. Pokazali też, jak przyjemnie można spędzić czas wolny między lekcjami. Z kolei klasy młodsze mogły się pochwalić umiejętnością czytania, ponieważ uczniowie sami czytali wybrane fragmenty książek.
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego w przyszłym roku znowu zostanie zorganizowana 😊
Izabela Kozioł
XI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
Z ortografią za pan brat…
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do wyjątkowego projektu edukacyjnego adresowanego do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w Dyktandzie Niepodległościowym to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz znajomości języka ojczystego. Dyktando to jest także szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości.
XI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” w roku szkolnym 2023/2024 odbyło się w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII SP oraz szkoły ponadpodstawowe.
Etap szkolny konkursu został przeprowadzany 27 września, z kolei etap wojewódzki jest przed nami, bo odbędzie się 26 października. Uczniowie szkół w całej Polsce rywalizują tylko w ramach swojego województwa.
Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 12 uczniów, ośmioro z klas IV-VI oraz czworo z klas VII-VIII, oczywiście pod opieką pań polonistek.
Ostatecznie do etapu wojewódzkiego z sumą co najmniej 75 punktów zakwalifikowali się: Błażej Malicki kl. V oraz Lena Dominikowska, Lena Kutna i Julia Głowacka z kl. VI, a także Adam Przytulak z kl. VII.
20 października organizatorzy ostatecznie prześlą do szkół potwierdzenie listy zakwalifikowanych uczniów.
Gratulujemy naszym mistrzom ortografii i czekamy na następny etap!
Izabela Kozioł
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.
20 Września w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważne święto - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze Przedszkolaki dzień rozpoczęły od małego quizu dotyczącego przedszkola. Uczestniczyły również w zabawach ruchowych i muzycznych oraz każdy wykonał pracę wg własnego zainteresowania. Na koniec każdy otrzymał medal i dyplom Super Przedszkolaka oraz słodki upominek.
5
Biegi w Krzyżowej.
W gorącej atmosferze, dosłownie i w przenośni, odbyła się kolejna edycja MIĘDZYPOKOLENIOWEGO PRZEŁAJOWEGO BIEGU POJEDNANIA w tym roku pod hasłem "AKTYWNA WIEŚ". Z naszych reprezentantów najlepszy wynik osiągnęła Dominika Zimoch z klasy 4, która w swoim biegu zajęła 3 miejsce. Warto odnotować także 7 miejsce Bartosza Kurka, co przy takiej liczbie startujacych zawodników jest bardzo dobrym rezultatem. Wszytkim startujacym gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.
23
Sukcesy Marii Czerkawskiej.
21 września Marysia brała udział w Mistrzostwach Świata IBFF FIT KIDS w Chorwacji. Zdobyła 5 miejsce w kategorii FIT Kids A Solo Girls 6 oraz wraz z koleżanką Amelią Ingram 3 miejsce w kategorii FIT Kids Duo Youth. Gratulujemy !!!
1
Klasa 2 poznaje zasady ruchu drogowego.
Dnia 15 września uczniowie klasy 2 wybrali się na wycieczkę na najbliższe skrzyżowanie w Grodziszczu, aby utrwalić poznane zasady ruchu drogowego,bezpieczne poruszanie się po chodnikach i drogach, poznanie znaków drogowych oraz zaobserwować ruch pieszych i samochodów na drodze w kierunku Świdnicy i Dzierżoniowa.
7
Sukces Zosi Richter. Gratulujemy !!!
Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Grodziszczu – 7.09.2023
Dnia 7.09 2023r. nasza szkoła wzięła udział w 12. edycji Narodowego Czytania – akcji pod patronatem Prezydenta RP.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Czytanie fragm. powieści w klasach IV–VIII wraz z pokazem slajdów odbyło się na 4 i 5 lekcji. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie brali czynny udział w wydarzeniu, starając się na podstawie poszczególnych fragmentów odgadnąć dalsze losy bohaterów. Na początku przybliżono czasy pozytywizmu, w których tworzyła Eliza Orzeszkowa oraz wyjaśniono zależności społeczne panujące w II połowie XIXw. Dzięki temu uczniowie lepiej zrozumieli położenie chłopów z Bohatyrowicz i decyzję Justyny Orzelskiej pochodzącej z dworu z Korczyna. Zwrócono też uwagę na zagadnienia związane z kultem pracy i edukacją chłopów w tamtych czasach. Na koniec uczniowie odgadywali imiona bohaterów na podstawie filmowych zdjęć.
Ze względu na tło historyczne i powagę tematyki utworu E. Orzeszkowej młodszym uczniom, klasom I–III, zaproponowano inną powieść, czyli „Czerwone krzesło” z serii książek „Magiczne drzewo”. Wybrane fragmenty utworu wprowadziły dzieci w losy trójki rodzeństwa, które za sprawą magicznego krzesła przeżywa niesamowite przygody. Uczniowie chętnie przewidywali kolejne zdarzenia i wyrażali swoje opinie.
Cała akcja została rozpropagowana i zorganizowana przez szkolną bibliotekę.
Narodowe Czytanie daje nie tylko możliwość obcowania z wielkimi utworami, ale również jest okazją do zaznajomienia się z historią i mentalnością czasów, w których powstawały. Mamy nadzieję, że uczniowie byli tego świadomi i właśnie w taki sposób odebrali tę akcję.
Iza Kozioł
9
Archiwum Aktualności