„Kordian” Juliusza Słowackiego lekturą
Narodowego Czytania 2024
Narodowe Czytanie
w Szkole Podstawowej w Grodziszczu – 9.09.2024
lekcja 1. – kl. I-II-III ; lekcja 2. – kl. IV-V; lekcja 3. – kl. VI; lekcja 4. – kl. VII-VIII
Dnia 9.09 2024r. nasza szkoła wzięła udział w 13. edycji Narodowego Czytania – akcji pod patronatem Prezydenta RP.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Ze względu na trudną i poważną problematykę dzieła oraz nieco archaiczny tekst na różnych poziomach nauczania czytano inne utwory.
Młodszym uczniom, klasom I–III, zaproponowano wiersz J. Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. Dzieci poznały tło historyczne, okoliczności powstania utworu oraz próbowały go zinterpretować. Chętnie określały uczucia towarzyszące osobie mówiącej i wyrażały swoje opinie.
Z kolei klasy IV–VI czytały bajkę „O Janku, co psom szył buty”, która stanowi fragment dramatu „Kordian”. Uczniowie również poznali tło historyczne oraz treść całego dramatu, by lepiej zrozumieć historyjkę opowiadaną przez starego sługę Grzegorza. Na koniec uczestniczyli w zabawie, w której na podstawie obrazków mieli rozpoznać kolejne zdarzenia z bajki.
Natomiast klasy VII–VIII zapoznane zostały z obszernymi fragm. aktu III dzieła, gdy Kordian zdecydował się zabić cara. Na początku przybliżono czasy romantyzmu, w których tworzył Juliusz Słowacki, oraz wyjaśniono zależności polityczno-społeczne panujące w I połowie XIXw. Dzięki temu uczniowie lepiej zrozumieli położenie Kordiana i podjętą przez niego decyzję. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie brali czynny udział w wydarzeniu, starając się na podstawie poszczególnych fragmentów tłumaczyć dalsze losy bohaterów.
Cała akcja została rozpropagowana i zorganizowana przez szkolną bibliotekę.
Narodowe Czytanie daje nie tylko możliwość obcowania z wielkimi utworami, ale również jest okazją do zaznajomienia się z historią i mentalnością czasów, w których powstawały. Mamy nadzieję, że uczniowie byli tego świadomi i właśnie w taki sposób odebrali tę akcję.
Iza Kozioł